Covid-19 adfærdsworkshop
On location hos jer (eller via Teams/Zoom)
Få et implementeret adfærdspsykologi direkte i jeres hverdag.
Har du ansvar for at sikre afstand, håndvask, afspritning, masker eller mere specialiserede tiltag i jeres dagligdag? Covid adfærd giver mange nye udfordringer – især der hvor man ikke kan bruge tvang og påbud, men er nødt til at påvirke mennesker til at ændre adfærd.
Dette er workshoppen der afholdes med jer i centrum og klæder jer og jeres team på med den mest relevante teori om psykologi og adfærd, specialiseret imod adfærdændringer der er relevante ved Covid-19. Som en del af workshoppeninddrager vi de konkrete locations i jeres organisation/butik osv og analyserer adfærdsdesignet og arbejder med tiltag der kan påvirke adfærden i en ønsket retning.
Efter workshoppen:
- Kender I den basale teori omkring f.eks. decission points, framing og priming og hvordan den bruges (I får udleveret materiale).
- Kan i gå (mere) systematisk og analytisk til den adfærd I ønsker at ændre
- Kan I bryde en kompleks adfærd ned i små dele man kan ændre
- Kan I opsætte testkriterier for adfærdsændringer
- Kan I lave bedre kommunikation om god adfærd
Denne workshop kan afholdes hos jer, men også via f.eks Zoom eller Teams, hvis I ønsker det. Optager I f.eks. video eller fotos af de konkrete fysiske situationer I ønsker at arbejde med, kan det også sagtens lade os gøre at nå langt online :)
Vil du have en opdatering på covid-adfærdspsykologi?
Ring 61678913 med det samme og få svar på dine spørgsmål. Du kan også skrive til mig her, så vender jeg tilbage hurtigst muligt.